Zenica: Čelik u finišu savladao Slobodu 83:75

0
1

15371 (1)Zenica, Tuzla – Protiv hladne ruke (samo za trice) prvog strijelca ekipe ne postoji jednostavan lijek. Ako Hasandić ubaci ‘samo’ 16 poena, uz 5 asistencija i 5 skokova, ekipa mora podijeliti ‘taj teret’ ravnopravno i pojačati učinak

Problemi na centarskim pozicijama, neigranje povrijeđenog Grošića i Petrića i tek oporavljeni Tanasilović i Hrnčić, te “hladne ruke” na šutu za tri poena, bili su glavni razlozi Slobodinog neuspjeha u Zenici. Prisebna ekipa Čelika je u finišu uzbudljivog meča uspjela napraviti preokret i upisati četvrtu pobjedu u desetom kolu prvenstva BiH za košarkaše.

Sloboda je bolje otvorila susret, Hrnčić i Tuljković su pogađali za vodstvo od 9:2 u petoj minuti, ali Avdibegović i Opačak vode Čelik u izvrsnoj seriji 17:2. Dvije Pilavdžićeve trojke smanjuju prednost Čelika nakon prve četvrtine na 19:17. Drugu četvrtinu Tuzlaci igraju bolje, Hasandić i Tanasilović ubacuju prve poene, a Sloboda na poluvrijeme odlazi sa prednošću od četiri poena 36:32.

Nakon odmora, košarkaši Čelika i Slobode odigrali su četvrtinu bez pobjednika, 21:21, te su Tuzlaci u posljednji period ušli sa četiri poena prednosti, 57:53.

Koševima Tuljkovića i Hasandića Sloboda povećava prednost na devet poena 64:55, ali onda dolazi do pada koncentracije kada Slobodini igrači jednostavno ne uspijevaju pogoditi koš Čelika. U sljedećih pet minuta igre, Zeničani ubacuju 15 poena i pogotkom Opačka tri minute prije kraja dolaze u vodstvo 70:67.

Hasandić i Pilavdžić pogađaju za poravnanje 1:25 do kraja, 72:72, ali Čelik, prema statistici FIBA-e, pravi seriju 11:3 i dolazi do sasvim zaslužene pobjede rezultatom 83:75.

Protiv hladne ruke (samo za trice) prvog strijelca ekipe ne postoji jednostavan lijek. Ako Hasandić ubaci “samo” 16 poena, uz 5 asistencija i 5 skokova, cijela ekipa mora podijeliti “taj teret” ravnopravno i pojačati svoj učinak.

Tanasilović je bio najbolji skakač Slobode sa 12 skokova i ubacio je 7 poena. Sarajlić je sasvim neočekivano upisao 8kokova, uz 8 asistencija i 6 poena, dok je Ahmedić je upisao 6 skokova. Nedovoljno za Čelikove skakače koji su ostvarili 16 skokova više, a Dedić je sam upisao 24 skoka, od toga osam ofanzivnih.

Najbolji strijelac Slobode Mujo Tuljković, 22, i Mirsad Pilavdžić,13, jedini su pogađali trojke, 6/3, dok su ostali imali izuzetno lošu noć – pet igrača potrošilo je 21 loptu na šut za tri poena.

U ekipi Čelika Opačak je opet bio najefikasniji sa 24 koša, 11 skokova i 6 asistencija, a Avdibegović koji je na parketu proveo svih 40 minuta ubacio je 20 poena, uz 10 skokova i 6 asistencija. Damjanović je dodao 13 poena uz šest asistencija i tri skoka, a mladi Esnaf Durmić je postigao devet poena i u potpunosti opravdao povjerenje trenera Ahmeda Muminovića.

Sloboda ni nakon pet kola nije okusila slast pobjede na gostovanju. Tuzlanska publika je definitivno zadovoljna igrama i pobjedama u Mejdanu, ali ako klub planira izboriti završnicu prvenstva moraće vrlo brzo početi donositi bodove sa strane.