Srbija – Danas se navršava 11 godina od ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića, koja će na prigodan način biti obilježena nizom manifestacija.
Za ubistvo Đinđića, koji je bio lider Demokratske stranke, pravosnažno je na višedecenijske kazne zatvora osuđeno više pripadnika “zemunskog klana”, a kao posljedica tog čina rasformirana Jedinica za specijalne operacije Resora državne bezbjednosti.
Iako postoje indicije, politička pozadina atentata nikada nije otkrivena,a sa dokumenata Komisije koja je istraživala okolnosti ubistva do danas nije skinuta oznaka tajnosti.
Đinđića historija bilježi kao prvog demokratski izabranog predsjednika Vlade Srbije, koji je, nakon što je imenovan na ovu funkciju 2000. godine pokrenuo niz korjenitih ekonomskih i političkih reformi.
Vlada, koju je formirao, otpočela je saradnju sa Haškim tribunalom i tokom njenog mandata, u skladu sa međunarodnim obavezama, uhapšeno je nekoliko haških optuženika, među kojima je bio i bivši predsjednik Srbije i SRJ Slobodan Milošević.
Američki nedjeljnik “Time” je u septembru 1999. godine uvrstio Đinđića među 14 vodećih evropskih političara trećeg milenijuma.
Dobitnik je ugledne njemačke nagrade “Bambi” za 2000. godinu u oblasti politike, a 2002. u Pragu je primio nagradu Fondacije “Polak” za doprinos razvoju demokratije u Srbiji.
Autor je niza naučnih radova iz oblasti filozofije i političke teorije, i prevodilac više filozofskih djela. Aktivno se bavio i političkom publicistikom.
Đinđićeva supruga Ružica danas vodi Fondaciju “Dr Zoran Đinđić”.
(Fokus.ba)