Uživo / Kvalifikacije za Euro: BiH – Grčka 2:0

1

Poluvrijeme

Nogometna reprezentacija BiH vodi protiv Grčke nakon prvih 45 minuta rezultatom 2:0, a pogotke su postigli Višća i Pjanić. Posebno lijep je bio pogodak veznjaka Juventusa koji je s nekih 30-ak metara majstorski pogodio direktno iz slobodnog udarca.

44’ – Posljednji minut prvog poluvremena.

41’ – Finiš prvog poluvremena. Grci kontrolišu loptu, BiH se organizovano brani i ne dopušta da gol Ibrahima Šehića bude ozbiljnije ugrožen. Sada su Grci iz prekida pokušali doći do pogotka, ali Bičakčić je odlično reagovao. U kontranapadu, jedan defanzivac Grčke u posljednji trenutak izbacio je loptu ispred Kolašinca koji bi je sigurno smjestio u mrežu.

40’ – Period igre u kojem su Grci opet preuzeli terensku inicijativu, ali još uvijek su bez prave prilike i svi njihovi napadi završavaju na 20-25 metara od gola Šehića.

38’ – Lijeva strana reprezentacije BiH igra odlično, Grci nemaju odgovor na igru Duljevića i Kolašinca.

36’ – Aplauzi publike na Bilinom Polju na gotovo svaki potez naših igrača.

33’ – Grci su se sada i definitivno oslobodili početnog pritiska i kada god su u posjedu lopte pokušavaju kroz smislene akcije ugroziti naš gol. Na drugoj strani, Duljević i Džeko zadaju velike probleme odbrani gostiju u gotovo svakom napadu.

30’ – Grci su sada tražili penal, ali je sudija iz Holandije samo odmahnuo rukama i pokazao na korner. Ofanziva Helena u ovom trenutku, no odbrana BiH je dobro postavljena i za sada odlično čuva gol Ibrahima Šehića.

28’ – Tempo igre je sada malo pao, što se i očekivalo nakon atomskog početka utakmice.

25’ – Višća je sada pronašao Džeku na lijevoj strani, Dijamant je bio u dobroj situaciji, ali nije uspio napraviti priliku ili ugroziti gol Grčke. Puno, puno bolja igra BiH u prvih 25 minuta i sasvim zasluženo vodstvo od 2:0.

23’ – Zmajevi opet napadaju i idu po treći pogodak, apsolutno svi igrači pršte od samopouzdanja i želje za igrom.

20’ – Prva prilika za Grčku na utakmici, ali udarac jednog njihovog igrača odlazi preko gola.

18’ – Bez obzira na vodstvo od 2:0, naš tim nastavio je s napadima prema golu Grčke kako bi postigli i treći pogodak. Oduševljenje na Bilinom Polju ne prestaje, navijači pružaju sjajnu podrška igračima i oni im to vraćaju još boljom igrom.

16’ – Vrhunska igra reprezentacije BiH u prvih 15 minuta, na terenu postoji samo jedan tim i ekipa selektora Roberta Prosinečkog ima sasvim zasluženo vodstvo od 2:0.

15’- GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!!! Miralem Pjanić je postigao fenomenalan pogodak direktno iz slobodnog udarca. Fantastično, neodbranjivo, maestralno! Zmajevi vode 2:0.

12’ – Novi opasan napad Zmajeva, ovaj put Bešić, Duljević i Džeko su prijetili, no na kraju se Grčka odbranila. Velika podrška s tribina za naš tim koji igra sjajno u uvodnim minutama.

11’ – Pjanić je sjajno izveo uigran korner, dodao je do Višće čiji je udarac izblokirala odbrana Grčke, ali se lopta opet odbija do krilnog napadača turskog Bašakšehira koji je šalje u mrežu za veliko slavlje navijača BiH na Bilinom Polju.

10’ – GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Bosna i Hercegovina vodi rezultatom 1:0, strijelac pogotka je Edin Višća.

9’- Agilni Kolašinac je centrirao s lijeve strane, ali odbrana Grčke izbija loptu u korner, prvi za naš tim u ovom meču.

7’ – Jedan gostujući igrač nedozvoljeno je rukom zaustavio Džeku, kapiten BiH odmah je tražio žuti karton od arbitra iz Holandije, no bezuspješno.

5’ – Haris Duljević je pokušao probiti po lijevoj strani, ali mu je lopta nažalost pobjegla u gol-aut, no svejedno je dobio ovacije s tribina. Duljević je prvi meč protiv Armenije odgledao s klupe za rezervne igrače kako bi što spremniji dočekao ovaj meč.

3’– Oprezna igra s obje strane na početku meča, što je i logično za utakmicu koja ima ovakvu važnost.

1’ – Meč u Zenici je počeo. Sretno Zmajevi.

20:44 – Velike ovacije za bh. košarkaša Jusufa Nurkića neposredno pred početak meča. Podsjećamo, Nurkić je sinoć u meču protiv Brooklyna doživio težak lom noge zbog čega će duže vremena izbivati s terena.

20:43 – Sve je spremno za početak meča. Teren u Zenici izgleda fantastično, a vrijeme je idealno za igru.

20:39 – U toku je intoniranje himni. Treba reći da su pojedini navijači BiH zviždali u trenutku intoniranja himne gostiju, što svakako nije slika koju želimo poslati u svijet.

20:37 – Igrači izlaze na teren predvođeni glavnim arbitrom Makkelijom i kapitenima Džekom i Sokratisom.

20:35 – Navijači još uvijek pristižu na stadion, a trenutno se na Bilinom Polju nalazi oko 11.000 navijača i nema sumnje da će Zmajevi imati ogromnu podršku s tribina.

20:30 – Meč na stadionu Bilino Polje počinje za 15 minuta. Igrači su nakon zagrijavanja otišli u svlačionicu na posljednje pripreme i upute pred početak meča, a ubrzo se očekuje i njihov izlazak na teren.

20:27 – Selektor naše reprezentacije Robert Prosinečki vjeruje u uspjeh Zmajeva.

“Siguran sam da će biti dobra atmosfera. Neće biti lako igrati, ali bit ćemo motivirani za sutra i svi se nadamo osvajanju tri boda. Ovo će biti taktička, vrlo intenzivna utakmica u trkačkom dijelu. Igrači su se odmorili i osvježili za ovu utakmicu i svi jedva čekamo da počne. Grčka je uvijek atraktivna i lijepo je igrati protiv njih”, rekao je Prosinečki koji je i otkrio kojih 11 igrača će sutra istrčati na travnjak Bilinog Polja.

20:23 – Susret na Bilinom Polju počinje u 20:45 sati, tačnije za nekih 20-ak minuta a sudit će ga holandski arbitar Danny Makkelie.

20:18 – Nogometaši Bosne i Hercegovine i Grčke večeras će jubilarni deseti put ukrstiti koplja jedni protiv drugih. U prethodnih devet duela više razloga za slavlje imali su Grci. Oni su dobili četiri prva međusobna duela, a od preostalih pet susreta BiH je slavila samo jednom, dok su četiri susreta završena bez pobjednika.

20:16 – Igrači obje ekipe izašli su na zagrijavanje. Zmajevi su dočekani velikim aplauzom i podrškom s tribina, dok su Grci dočekani zvižducima.

20:15 – Tribine stadiona Bilino Polje oko pola sata prije početka susreta su skoro pune do posljednjeg mjesta i izvjesno je da će navijači Bosne i Hercegovine večeras biti 12. igrač Zmajeva, a kamere naših fotoreportera su zabilježile djelić atmosfere na zeničkom stadionu.

Gosti iz Grčke također će imati podršku s tribina, a na Bilino Polje za sada je stiglo oko 20-ak navijača Helena.

20:13 – Selektor BiH Robert Prosinečki je održao riječ koju je dao jučer, te je na teren odlučio poslati sastav koji je i najavio.

Za Zmajeve će igrati: Ibrahim Šehić, Ermin Bičakčić, Toni Šunjić, Ervin Zukanović, Sead Kolašinac, Muhamed Bešić, Gojko Cimirot, Miralem Pjanić, Haris Duljević, Edin Višća i kapiten Edin Džeko.

Selektor Grčke Angelos Anastasiadis je na teren odlučio poslati sljedećih 11 igrača: Odysseas Vlachodimos, Michalis Bakakis, Dimitris Siovas, Sokratis Papastathopoulos, Leonardo Koutris, Zeca, Dimitris Kourbelis, Andreas Bouchalakis, Andreas Samaris, Kostas Fortounis i Tasos Donis.

Sokratis Papastathoupolos se oporavio i kao kapiten predvodi Helene na Bilinom Polju.

20:12 – U prvom meču 2. kola naše grupe Finska je kao gost porazila Armeniju rezultatom 2:0 čime su još jednom pokazali da se radi o izuzetno opasnom i respektabilnom protivniku, potvrdivši tako rezultat iz UEFA-ine Lige nacija gdje su se plasirali u Ligu B.

20:11 – Uz našu selekciju i Grčku, u kvalifikacionoj grupi J se nalaze i selekcije Italije, Armenije, Finske i Lihtenštajna. Bosna i Hercegovina je slavila u 1. kolu protiv Armenije rezultatom 2:1 na Grbavici, dok je Grčka kao gost porazila Lihtenštajn sa 2:0. U trećem meču prvog kola, Italija je sa 2:0 bila bolja od Finske.

20:10 – Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobrodošli na tekstualni prijenos utakmice 2. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. godine između Bosne i Hercegovine i Grčke. Susret se igra na stadionu Bilino Polje u Zenici, a počinje u 20:45 sati.