Turska, Šam – Veliki skup šefova vlada i država trebao bi se usmjeriti na aktuelne političke krize, rat u Siriji i izbjeglički val.
Dežurni policajac svakih 50 metara, najnoviji modeli letećih radara AWACS-a i patrole na moru pokazuju da turske vlasti primjenjuju najveće mjere sigurnosti za summit G20, koji se u nedjelju i ponedjeljak u ljetovalištu Antalija, mjesec dana nakon dosad najsmrtonosnijih terorističkih napada u Ankari s više od 100 mrtvih i dan nakon napada u Parizu u kojem je ubijeno 120 ljudi.
Više od 12.000 turskih policajaca i žandara bdjet će danju i noću nad 13.000 sudionika summita, među kojima su ruski i američki predsjednici Vladimir Putin i Barack Obama, predstavnici međunarodnih organizacija, humanitarnih udruga, poslovnih ljudi i 2.500 novinara.
Duž tridesetak kilometara ceste od zračne luke do Beleka, gdje se održava summit, svakih 50 metara dežura jedan policajac.
Samo osobe s akreditacijom mogu kročiti u “crvenu zonu” s 30 hotela namijenjenih za smještaj sudionika u kojima su prozori zamijenjeni blindiranim staklima.
U zoni je postavljeno više od 350 nadzornih kamera s ugrađenim sustavima za očitavanje registarskih vozila i za prepoznavanje lica.
Sektor će stalno nadlijetati ultramoderni leteći radari, navodi turski tisak, a lovci F-16 biti u pripravnosti, spremni intervenirati bude li potrebno. Morem će patrolirati brodovi obalnih straža.
“Ako Bog da, ugostit ćemo summit s najmanje mogućih propusta”, rekao je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
Dodatni poticaj iznimnim mjerama sigurnosti bit će zasigurno i napadi izvedeni u Parizu koje je Turska žestoko osudila rekavši da “to nisu samo napadi protiv francuskog naroda već i protiv čovječnosti, demokracije, sloboda i univerzalnih vrijednosti”.
“Teror nema vjere, nacije i nema vrijednosti. Terorizam je zločin protiv čovječnosti. Turska usko surađuje s Francuskom i drugim savezničkim zemljama u borbi protiv terorizma i odlučno će se protiv njega boriti”, priopćio je ured premijera Ahmeta Davutoglua.
Izbjeglička kriza u fokusu
Vođe najjačih zemalja svijeta, okupljeni u skupinu G20, trebali bi u Antaliji približiti stavove o Siriji, izbjegličkoj krizi i klimi.
Tradicionalno posvećen ekonomskim pitanjima, veliki skup šefova vlada i država ove godine bi se trebao zadovoljiti dosta ohrabrujućim stanjem svjetskog gospodarskog rasta i usmjeriti se na aktualne političke krize, navodi AFP.
Najavljeno je i kako će rat u Siriji, koja je udaljena 600 kilometara od Antalije, biti jedna od glavnih tema skupa.
Poslije više od četiri godine sukoba, više od 250.000 poginulih i milijuna raseljenih ili izbjeglih, u toj zemlji se i dalje vode borbe između vojske predsjednika Bashara al-Assada, umjerenih pobunjenika, kurdskih snaga i skupine Islamska država Irak i Šam (IDIŠ).
Nema sastanka Putin – Obama
Uoči novog kruga međunarodnih pregovora o Siriji, koji se održavaju u subotu u Beču, stavovi izgledaju nepomirljivi između SAD-a, Europe i arapskih zemalja koji se zalažu za odlazak s vlasti Assada, s jedne strane, i Irana i Rusije, koji ge podržavaju, s druge strane.
Ruski predsjednik Vladimir Putin ponovio je kako ne smatra da “ima pravo tražiti odlazak Assada”.
U takvoj atmosferi, Putinovi susreti sa zapadnim dužnosnicima u Antaliji bit će po svemu sudeći ledeni, navodi AFP.
Nije predviđen nikakav bilateralni sastanak između Putina i američkog predsjednika Baracka Obame.
Agencije navode i kako, dva tjedna od pobjede Partije pravde i razvoja na parlamentarnim izborima, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan želi iskoristiti pažnju javnosti usmjerenu na visoki skup u Antaliji kako bi potvrdio ključnu ulogu svoje zemlje u rješavanju sirijskog sukoba.
Iako su njegovi saveznici do sada to odbili, on je ponovo stavio na stol svoju ideju “osigurane zone” na sjeveru Sirije za prihvat raseljenih i izbjeglica.
Taj sektor bi, prema njegovom prijedlogu, bio očišćen od oružanih grupa, ali i Kurda.
Turska strahuje od napredovanja kurdskih boraca u Siriji, saveznika Radničke partije Kurdistana, koja vodi gerilsku borbu u Turskoj.
Ankara se nada da će više biti urađeno i o povezanom pitanju izbjegličke krize.
Erdogan traži veću podršku
Europska unija suočena od proljeća s velikim prilivom izbjeglica, uglavnom Sirijaca, pokušava ubijediti Tursku i druge granične zemlje da zadrže izbjeglice u zamjenu za financijsku pomoć.
Turska je već prihvatila oko 2,2 milijuna sirijskih izbjeglica.
Uoči summita G20, Erdogan je ponovo pravio pritisak na Bruxelles i zatražio veću podršku, pitavši se zašto zatvaraju svoja vrata izbjeglicama kada je njihova ekonomija solidnija od Turske.
Očekuje se da će pregovori biti teški, a uslijedit će nekoliko dana poslije objave europskog izvještaja o Turskoj, u kome je EU osudio Tursku za nazadovanje u poštovanju ljudskih prava.
Izvor: Agencije
Source: Islamski svijet