Turska – U Turskoj su danas održani prijevremeni parlamentarni izbori, a prema prvim preliminarnim rezultatima prebrojanih 51,85 posto biračkih listića u vodstvu je vladajuća Stranka pravde i razvoja (AK Parti) sa osvojenih 331 zastupničko mjesto u skupštini.
Vrhovna izborna konisija Turske (YSK) objavila je preliminarne rezultate koji se odnose na 51,85 posto prebrojanih glasova. U toku je prebrojavanje i ostatka biračkih listića.
AK Partija je osvojila 331 zastupnički mandat, dok je najjača opoziciona Republikanska narodna partija (CHP) osvojila 119 stolica u skupštini od ukupno 550 članova.
Opoziciona Partija nacionalnog pokreta (MHP) dobila je 46 poslaničkih mjesta, a prokurdska ljevičarska Narodna demokratska partija (HDP) osvojila je 54 mandata.
Pomenute četiri partije imat će zastupnike u narednom sazivu turskog parlamenta, dok preostalih 12 političkih partija nije prešlo izborni prag od 10 posto glasova.
Izlaznost na današnjim izborima bila je 87,2 posto, a u gore navedene rezultate ubrojani su i glasovi pristigli iz dijaspore.
U toku je prebrojavanje glasačkih listića sa svih 175.006 biračkih mjesta širom Turske, a očekuje se da Vrhovna izborna komisija i nastavku izborne noći nastavi izvještavati javnost o rezultatima. Potom se očekuju i obraćanja lidera političkih partija.
Biračka mjesta za državljane Turske koji žive u inostranstvu bila su otvorena od 8. do 25. oktobra i to u 54 zemlje. Glasačka mjesta na graničnim prijelazima otvorena su također 8. oktobra, a ona će biti zatvorena 1. novembra u 17 sati.
Prema informacijama Vrhovne izborne komisije (YSK), tokom izbornog procesa nisu zabilježeni veći incidenti, niti kršenja javnog reda, kao ni izbornog procesa.
Turski parlament broji ukupno 550 zastupničkih mjesta, a minimalni prag za partije da uđu u njega je 10 posto. Za formiranje vlasti potrebna je natpolovična većina, odnosno minimalno 276 zastupničkih pozicija.
Parlamentarni izbori u Turskoj se održavaju svake četiri godine. Izborni proces zasnovan je na bazi 81 izborne jedinice u isto toliko velikih gradova, a broj zastupnika iz svakog grada dolazi prema kvotama određenim prema popisu stanovništva. Istanbul daje daleko najviše zastupnika 88, zatim Ankara daje 32, Izmir 26, Bursa 18, dok iz Konye u parlament ulazi 14 zastupnika.
Na parlamentarnim izborima, održanim 7. juna, AK partija osvojila je 40,87 posto glasova i osigurala 258 zastupničkih mjesta u parlamentu, CHP je dobila 132 zastupnička mjesta, a MHP i HDP dobile su po 80 mjesta u parlamentu. Niti jedna politička opcija nije uspjela osvojiti dovoljnu većinu za samostalno formiranje vlasti. Pošto su bez rezultata protekli i koalicioni pregovori, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je iskoristio ustavnu ovlast i donio odluku o ponavljanju izbora.
(AA)
Source: Islamski svijet
Erdoan je jedini garant stabilnosti Turske sto je vise puta i dokazao! I izbjeglicku krizu je rijesio na najbolji moguci nacin primivsi preko 2 miliona izbjeglica!Omogucio je studentkinjama da studiraju sa hidzabom sto je prije bilo zabranjeno,otvorio je za Alevite nekoliko Dzem-kuca i tako im omogucio da ispovijedaju svoju vjeru, Tursku podigao ekonomski itd. itd!Narod je to prepoznao i donio pravu odluku. Dobro bi bilo da mi u Sandzaku imamo jednog Erdoana umjesto ovih poltrona!
Aida, nije valjda da je turska sa svojih 100 miliona spala na to da na jednom covijeku zavisi stabilnost drzave??!!??
Drugo – kako je to izbjeglicku krizu rijesio “na najbolji moguci nacin”? Sta je to zapravo turska ucinila za izbjeglice? Dozvolila im boravak u zemlji – ali oni zive strasno bijedno pa zato i rizikuju zivote na putu ka evropi. Djeca nemaju pravo pohadanja skole, odrasli kubure sa radnim dozvolama koje je haman nemoguce dobiti itd itd. O uslovima stanovanja da i nepricamo. Sta je to u cutavoj toj prici “najbolji moguci nacin”? Jedino sto ih nisu tukli (osim kurda koji su imali zadovoljsta da okuse turski pendrek kada su bjezali od IS) ko sto to radi makedonska policija na makedonskoj granici – ali jeli to nesto cime treba biti ponosan?
Priznajem erdoganu i njegovoj partiji uspjehe na ekonomskom planu kao i ukidanje represije nad pojedinim otvorenim iskazivanjem islamskih vrijednosti.
Ali on je sada na putu ka uvodenju jednog auktoritarnog sistema upravljanja sto u kombinaciji sa zapaljivom retorikom gdje optuzuje sve koji se sa njim neslazu za maltene veleizdaju turske. Za vrijeme izborne kampanje vodio je vrlo agresivnu kampanju i protiv predstavnika kurda sto ce i na krate i na duge staze ostaviti opasan razdor u turskom drustvu.
Ja u turskoj vidim sve vise iskljucivih i nepomirljivih stavova koji svoj korije vode iz reakcije ka agresivnoj politici i retorici erdogana. To tursku sve vise odvlaci ka crti – koja ako se prede tursku baca u kotao u kakvom se danas sirija nalazi.
Morgen,Erdoan je jedna tema oko koje smo nas dvoje uvijek imali razlicito misljenje! U vezi izbjeglica ga hvale neprestano i zapadnjaci (a inace ga ne mirisu),nije lako primiti 2 miliona ljudi!Pokazalo se da muslimanske zemlje nisu jos zrele za demokratiju i da je bolje kada imaju vodju koji ima diktatorskih primjesa!Obzirom na to koliko su puta pokusavali sa strane da destabiliziraju Tursku pravo je cudo da jos nije u ratu,a to se moze samo njemu zahvaliti! I prosle godine su pokusali da Tursku uvuku u rat ,ali je on mudro postupio!I sto je najvaznije od svega ekonomski je ojacao Tursku! Morgen,vrijeme ce pokazati ko je bio u pravu,ali to je u svakom slucaju moje misljenje!
Bojim se da je ovo definitivan kraj sekularne i kemalističke Turske. Erdogan će kao i poslednji sultani pre njega, napraviti od Turske novog bolesnika sa Bosfora. Odigrao je na emociju i strah i to mu je urodilo plodom. A Turci, Turci će proći kao i mladoženja u onoj narodnoj, ko ne razmišljajući radi neke stvari na brzinu, kajaće se natenane.