13. April 2019

Rezultat slika za Pobjeda Zmajeva u Finskoj za važan korak ka Evropskom prvenstvu

Rukometni reprezentativci Bosne i Hercegovine upisali su drugu pobjedu u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo. Zmajevi su u gostima kod Finske slavili sa 26:30.

Prvu odbranu Benjamina Burića vidjeli smo već u prvom napadu na utakmici. Na otvaranju utakmice uglavnom se igralo gol za gol, a prvo ime u našoj selekciji svakako je bio Nikola Prce. Iskusni lijevi bek je u prvom poluvremenu postigao šest golova iz isto toliko udaraca ka golu Finaca.

U periodu od 10. do 20. minute prvog poluvremena naša selekcija je uspjela stvoriti pet golova prednosti, no manju krizu našeg tima domaća selekcija znale je iskoristiti u finišu prvog poluvremena.

U posljednjoj minuti Finska je imala napada za izjednačenje, no Benjamin Burić je sedmom uspješnom intervencijim obranio čisti zicer domaćim rukometašima, dok je njegov brat na suprotnoj strani pogodio za 13:15, što je bio konačan rezultat poslije prvi 30 minuta igre.

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine odlično je otvorila drugo poluvrijeme. Perić je na startu drugog dijela izborio sedmerac i isključenje, a za sedam minuta u drugih 30 inuta Zmjevi su napravili seriju 6:1.

Upravo ova sjajna serija kao da je opustila našu selekciju, što je rezultiralo time-outom Šumama u 41. minuti utakmice kod rezultata 17:21 za našu reprezentaciju.

U nastavku je naš tim imao konstantnu prednost, no nekih desetak minuta prije kraja susreta Finci su stigli na gol prednosti. No, zahvaljujući odbranama Burića, ali i golovima Prce i Panića, koji su bili naše glavne uzdanice u napadu, naša selekcija je uspjela održati prednost do kraja utakmice i na kraju slaviti rezultatom 30:26. Najbolji bh. rukometaši tako su napravili važan korak ka plasmanu na EURO.

Prvi strijelac naše reprezentacije bio je Nikola Prce sa deset golova, Marko Panić je postigao sedam, dok je na golu Zmajeva briljirao Benjamin Burić sa ukupno 14 odbrana od kojih su neke bile zaista pektakularne.

Naredni susret izabranici Bilala Šumana igraju za tri dana u Tuzli, a protivnik će im ponovo biti Finska. Plasman na Evropsko prvenstvo izborit će po dvije prvoplasirane reprezentacije iz svake kvalifikacione grupe, kao i četiri najbolje trećeplasirane selekcije. Rukometni Zmajevi trenutno zauzimaju treću poziciju u kvalifikacionoj grupi 5, dok su uvjerljivo prvi na tebeli najboljih trećeplasiranih timova.

Izvor:  Faktor