Mostar – Politička stabilnost je iznimno bitna za provođenje bilo kakvih projekata, kazao je jučer u Mostaru specijalni izaslanik Europske unije za BiH Peter Sorensen nakon sastanka s gradonačelnikom Mostara Ljubom Bešlićem.
Sorensen je izjavio kako kod predstavnika međunarodne zajednice postoji spremnost za investiranje, no politička stabilnost je preduvjet da se bilo kakva investicija zaista i realizira.
Proširenje Zračne luke
– Za sve projekte izuzetno je bitna politička stabilnost i bitno je kako se upravlja ovim mjestom. S naše strane, mi smo tu, voljni smo da investiramo i pozivamo političare da osiguraju uvjete da se sredstvima koja ćemo osigurati upravlja na dobar način, rekao je Sorensen, koji je u Mostar došao kako bi istaknuo daljnju opredijeljenost Europske unije ekonomskom i socijalnom razvoju grada.
Posjetio je Sportski savez Mostara i dvije glazbene škole, te održao uvodno obraćanje tijekom predstavljanja novog poslovnog plana za razvoj i proširenje kapaciteta Zračne luke Mostar, koji je pripremljen uz pomoć EU.
– Europska unija je aktivna u Mostaru, kao i u ostalim dijelovima BiH. Iako je izborna godina, za nas stvari teku uobičajenim tijekom. Mi radimo na provedbi naših programa. Tako ćemo se baviti i projektom Zračne luke Mostar, koja bi potencijalno, ukoliko se iskoristi na dobar način, mogla postati izvor zapošljavanja za ljude u ovoj regiji, kao i ekonomskog prosperiteta, rekao je Sorensen.
Izjavio je i kako je EU zainteresirana za dovršetak projekta izgradnje sportske dvorane u središtu Mostara. Nije, pak, želio govoriti o dubokoj političkoj krizi koja već dvije godine potresa grad na Neretvi zbog neprovođenja presude Ustavnoga suda BiH kojom je naloženo da se mora izjednačiti vrijednost glasa svakog Mostarca, bez obzira na to u kojem dijelu grada stanovao.
– Nisam ovdje da razgovaram o tome. Tu sam da vidim kako napreduje provedba projekata koje imamo u Mostaru. O pitanju presude Ustavnoga suda za Mostar danas neću razgovarati, rekao je Sorensen.
Gradonačelnik Bešlić je, pak, kazao kako je sa Sorensenom razgovarao i o projektima izgradnje prečistača otpadnih voda, te gradske deponije.
Zaštitari
– Razgovarali smo i o tome kako osigurati sredstva za potpunu rekonstrukciju i završetak vraćanja u prvobitno stanje Partizanskog groblja. EU je obećala da će se uključiti u pronalaženje sredstava. Ako se izvrši rekonstrukcija Partizanskog groblja, onda će Grad angažirati zaštitarsku službu, kao i u gradskom parku Zrinjevac, kako bi se pazilo na groblje. Sada nema smisla plaćati zaštitarsku službu koja bi čuvala uništenu imovinu, izjavio je Bešlić.
Marin Raspudić, ravnatelj Zračne luke Mostar, izjavio je kako i sam aerodrom treba stabilno političko okruženje kako bi se mogao dalje razvijati.
Mesić stigao u “osjetljivo vrijeme”
Iako su predsjednik Vlade HNŽ-a Denis Lasić i gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić pozvali bivšeg predsjednika Republike Hrvatske Stjepana Mesića da ne dolazi u Mostar, umirovljeni predsjednik je, ipak, sinoć održao predavanje u gradu na Neretvi, i to o tomu koliko Hrvatska kao članica EU može pomoći u očuvanju opstojnosti BiH.
Lasić je pojasnio kako se protivi dolasku Mesića u Mostar u ovo osjetljivo vrijeme, te kako ne treba sada dolaziti jer nije dolazio ni dok je bio predsjednik Hrvatske. Mesićevom posjetu usprotivili su se i predstavnici Koordinacije udruga HVO-a proisteklih iz Domovinskog rata, koji tvrde da njegovo predavanje šteti hrvatskom narodu.
(oslobodjenje.ba)