Sarajevo, Belgija – Sastanak lidera pet najjačih stranaka u Federaciji BiH sa šefom Delegacije EU i specijalnim predstavnikom EU u BiH Peterom Sorensenom, koji je održan u utorak u Sarajevu i trajao sedam i po sati, okončan je bez jedinstvenog rješenja za implementaciju presude “Sejdić – Finci”.
Iako je vođena dugotrajna rasprava o različitim modelima za provođenje odluke Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, zaključeno je da će razgovori u vezi s ovim ključnim uvjetom za EU biti nastavljeni u srijedu (danas) u Briselu, kako bi se uoči sutrašnjeg sastanka s evropskim komesarom za proširenje Štefanom Fileom (Fule) ostavilo prostora za eventualni dogovor.
Jedinstven stav
Predsjednici dvaju HDZ-a, SDP-a i SBB BiH Dragan Čović, Martin Raguž, Zlatko Lagumdžija i Fahrudin Radončić, kao i zamjenik predsjednika SDA Bakir Izetbegović, sa šefom Delegacije EU održali su najprije zajednički sastanak na kojem je, kako saznajemo, izneseno više modela.
Iako je ovaj zajednički sastanak održan iza zatvorenih vrata, više puta je prekidan, nakon čega je Sorensen s pojedinim liderima održao nekoliko odvojenih pojedinačnih sastanaka.
Najviše nesuglasica zbog različitih viđenja implementacije presude iz Strazbura bilo je na relaciji između HDZ-a, SDP-a i SDA.
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović novinarima je poslije razgovora pojasnio model koji je predložen, a koji su dan ranije usaglasila dva HDZ-a. On predviđa da je Federacija BiH jedna izborna jedinica, dok su kantoni podizborne jedinice.
– Ako jedan član Predsjednišva BiH ima većinu pobjeda u određenim kantonima, a onda drugi član iz drugog naroda mora to isto imati u drugim kantonima. Bio sam uvjeren da je to jedan od najboljih prijedloga, ali nismo se još o njemu uspjeli usuglasiti, kao ni o nekim drugim prijedlozima – kazao je Čović.
Istakao je da je po ovom modelu “evidentno da bi bošnjački narod mogao birati koga želi, hrvatski isto tako, kao i svi građani”.
Uprkos činjenici da stavovi u vezi s ovim modelom nisu približeni, Čović je atmosferu tokom ovog maratonskog sastanka ocijenio izuzetno konstruktivnom i korektnom.
Predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija u izjavi nakon sastanka je ocijenio da su na određeni način svi učesnici bili previše zakovani u svoje pozicije te da se rasprava, djelimično, pretvorila u, kako se on izrazio, odbranu modela o kojima se pričalo u posljednjih šest mjeseci.
– Za SDP nijedan od tih modela nije nešto što možemo prihvatiti. Model HDZ-a nije ništa drugo od onoga što smo vidjeli u maju. Ako negdje postoji prostor za razgovor, onda je to sigurno model koji je Evropska komisija dala kao elektorski model. On može poslužiti kao osnova da se malo dalje približimo – istakao je Lagumdžija.
Lider SDP-a naglasio je da će sve učiniti da se stavovi u Briselu približe, kako bi “neko buduće rješenje BiH pomakli s mrtve tačke na evropskom putu”. On je dodao da model o kojem se postigne dogovor treba otvoriti put formiranju građanskog i nacionalnog, “a ne da se građansko zakopa za duži period”.
Lider SBB-a Fahrudin Radončić potcrtao je da su učesnici sastanka vrlo naporno pregovarali te da će nastaviti to raditi i u narednih 48 sati, odnosno tokom susreta u Briselu. Naglasio je da sve stranke moraju napraviti korake ka kompromisnom rješenju.
– Ne bih da kvarim pregovarački ambijent i mislim da ćemo se do Brisela pokušati dogovoriti oko nekih važnih stvari. Ne bih detaljizirao, ali mi smo ovoga puta imali vrlo jedinstven stav da neka rješenja za nas nisu prihvatljiva. Mislim da je to u interesu BiH, pa ako hoćete i hrvatskog naroda – kazao je Radončić.
Doza optimizma
On je uoči sastanka lidera sa Sorensenom novinarima izjavio da se, ako ne bude dogovora o konkretnom modelu, treba vratiti mogućnosti indirektnog izbora članova Predsjedništva BiH.
Predsjednik HDZ-a 1990 Martin Raguž, jednako kao i Radončić, zadržao je dozu optimizma da je u Briselu moguće postići dogovor.
– Trebamo vjerovati da nećemo prokockati ovu šansu bez obzira na to što razgovori nisu doveli do konkretnog rezultata. To ne znači da smo odustali od mogućnosti dogovora. Ako se istinski želi prihvatiti ono što smo potpisali u Briselu, onda je model stvar tehnike – kazao je Raguž.
Članovi delegacije SDA, odnosno zamjenik predsjednika Bakir Izetbegović i potpredsjednik ove stranke Šefik Džaferović, nisu htjeli davati izjave novinarima.
(dnevniavaz)