Amerika, Rusija – Američki dnevnik prenosi članak švedskog novinara Andresa Lindberga koji piše o razvijenim metodama ruske propagande.
Američki list New York Times objavio je članak u kojem je istakao da je “moćno oružje Rusije” širenje “lažnih vesti”, a kao primjer je naveo Švedsku, gdje je u toku diskusija o stupanju u NATO.
Lokalni činovnici, piše NYT, izvještavaju o izobilju “iskrivljenih i lažnih informacija” na društvenim mrežama, koje “zbunjuju javnost”.
Na društvenim mrežama se mogu pročitati informacije da će NATO rasporediti u Švedskoj nuklearno oružje, ili da će sa njene teritorije napasti Rusiju, dok će vojnici Alijanse predstavljati prijetnju za Šveđane.
Iako, priznaje NYT, Šveđani nisu uspjeli otkriti izvor dezinformacija, “mnogobrojni analitičari i eksperti u obavještajnim službama SAD-a i Evrope” ukazuju na Rusiju.
Misteriozna saopćenja
Švedski novinar i pravnik Anders Lindberg je siguran da je uspio otkriti “šemu” po kojoj funkcionira “kampanja Kremlja za dezinformacije”.
Prema njegovim riječima, sve “počinje negdje u Rusiji, na sajtovima državnih ruskih medija ili na raznim sajtovima”, a dalje vijesti preuzimaju “krajnje desni i lijevi sajtovi”.
Mediji Sputnjik i Russia Today, kako se navodi, siju sumnju u razdor u NATO-u.
“Niko ne može kazati odakle ona dolaze [saopćenja], ali na kraju upravo to postaju ključna pitanja kada se donose odluke o sigurnosnoj politici”, objašnjava Lindberg u članku.
Moskva, piše američki list, želi ‘posijati sumnju i razdor” u NATO-u, a za to ne koristi samo “tajne” metode, kao u Švedskoj, već i “tradicionalne medije” – agenciju Sputnjik i televiziju RT.
Ova aktivnost, navodi NYT mišljenje neimenovanih eksperata, treba “potkopati zvaničnu verziju događaja” i “izazvati neku vrstu političke paralize”.
Rusija raspiruje sumnje
Glavnom metom Moskve list imenuje Evropu, gdje raste popularnost desnih snaga, dok Evropska unija ima sve manju podršku.
Upravo Rusiji NYT pripisuje širenje ideje o neefikasnosti liberalne demokratije i nesposobnosti vlada da izađu nakraj s različitim krizama.
Pozivajući se na analitičare, čija imena se ne navode, list piše da su ruski mediji na engleskom jeziku utjecali na rezultat kampanje za izlazak Velike Britanije iz EU-a.
To što su ankete pokazale da se građani Češke negativno odnose prema SAD-u i EU također se pripisuje “utjecaju dezinformacija na proruskim sajtovima”.
Izvor: Agencije
Source: Islamski svijet
Ni Ameri ne zaostaju za njima u lazi. Iako su SAD sluzbeno demokratska zemlja, mnogo se puta pokazalo da americkoj vladi nije tesko naci izliku za uplitanje u rat. Ako ne postoji povod koji bi bio prihvatljiv javnosti, uvijek ga se moze izmisliti. Jedan takav primjer bila je americka intervencija nakon iracke invazije na Kuvajt 1990. godine. Kako bi se pridobilo gradjane SAD-a, u medije je pusten govor petnaestogodisnje Nayire al-Sabah, Kuvajcanke koja je pred Zastupnickim domom svjedocila kako su iracki vojnici upali u kuvajtske bolnice i ubijali djecu. Medjutim, 1993. godine je otkriveno da Nayirina prica nije istinita i da ju je u tu svrhu unajmila i trenirala americka obavjestajna sluzba CIA koja je usto financirala skupu kampanju za promociju njezine price. A Nayira je zapravo bila kci kuvajtskog veleposlanika u SAD-u.