Načelnik OS BiH u u posjeti Crnoj Gori: Snažna i uspješna saradnja vojske dvije države

0
46

nacelnik-os-bih-u-u-posjeti-crnoj-gori-snazna-i-uspjesna-saradnja-vojske-dvije-drzave_1411571347 BiH, Crna Gora – Načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore admiral Dragan Samardžić sastao se danas u Podgorici sa načelnikom Zajedničkog štaba Oružanih snaga Bosne i Hercegovine general-pukovnikom Antom Jelečom.

Uz najveće državne počasti, delegaciju Oružanih snaga BiH i generala Jelača, koji boravi u prvoj zvaničnoj posjeti Vojsci Crne Gore dočekao je načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore admiral Samardžić, nakon čega je uslijedio susret dvije delegacije.

Tokom sastanka delegacija, Samardžić istakao je izuzetno snažnu i uspješnu saradnju koju razvijaju VCG i OS BiH. Polja saradnje dviju vojski, kako je saopšteno iz Ministarstva odbrane Crne Gore, su raznovrsna, a za Vojsku Crne Gore najznačajnija su podrška koju dobija kroz osposobljavanje svojih kadrova u Centru za obuku za operacije podrške miru (PSOTC) u Butmiru, saradnja i obuka pripadnika VCG u oblasti inžinjerijskih jedinica i osposobljavanju specijalista za uklanjanje neeksplodiranih sradstava (EOD), kao i korišćenje usluga ocjenjivača u poznavanju engleskog jezika (STANAG testing timovi) iz sastava OS BiH.

Na sastanku je konstatovano da su evroatlantske integracije jedini pravi put za obje države i izrazili očekivanja da što prije postanu punopravne članice EU i NATO.

General-pukovnik Jeleč upoznao je domaćina sa trenutnim aktivnostima i planovima za budući razvoj OS BiH. Posebno je istakao važnost regionalnog pristupa u rješavanju savremenih izazova i prijetnji, saopšteno je nakon sastanka.

Jedan od oblika saradnje za koju su OS BiH posebno zainteresovane jeste saradnja u oblasti vazduhoplovstva i razmatranje mogućnosti korišćenja kapaciteta Regionalnog centra za obuku pilota helikoptera (RCOPH) Vojske Crne Gore, kao i o mogućnostima obuke u podvodnom deminiranju, navodi se u saopštenu Ministarstva odbrane Crne Gore.

Načelnici generalštabova su tokom sastanka razmijenili i informacije o trenutnom angažovanju u međunarodnim misijama sa posebnim osvrtom na angažovanje u ISAF misiji.

(oslobodjenje.ba)



Bosna PRESS pratite putem Facebook | Twitter | Android| iPhone

Stavovi iznešeni u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Komentari su vlastita mišljenja autora i redakcija zadržava pravo brisanja vulgarnih i uvredljivih komentara.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime