Imigranti u Njemačkoj na rubu siromaštva

0
12

migranti-njemacka-epa-mainNjemačka – Imigranti u Njemačkoj su u nepovoljnijem položaju – svaki drugi useljenik iz istočne Evrope živi na rubu siromaštva, pokazuje statistika Savezne agencije za rad.

Siromaštvom su posebno pogođeni useljenici iz zemalja istočne Evrope, članica Evropske unije, prenosi Srna.

U decembru 2012. svaki drugi zaposleni sa punim radnim vremenom (njih 53 posto) dobijao je platu koja je na rubu granice siromaštva ili čak ispod nje.

U njemačkom parlamentu upozoravaju na poslodavce koji prilikom plaćanja diskriminišuimigrante.

Nedavno je studija Njemačkog saveza sindikata pokazala da trećina imigranata dobija plate na rubu granice siromaštva. Oni imaju i do 40 posto manje plate od Nijemaca.

Eksperti smatraju kako je krajnje vrijeme da se u Njemačkoj drugačije povede rasprava o useljavanju, posebno nakon što su Švicarci na referendumu odlučili da ograniče useljavanje građana EU-a.

Bez sigurnosti

U Švicarskoj nema minimalne satnice, a nema ni sigurnosti kroz dobre kolektivne ugovore.

Zato u Njemačkoj pozivaju da se riješi pitanje mnogih obrazovanih useljenika koji ne mogu dobiti adekvatno plaćen posao. Neki od njih rade kao taksisti, umjesto kao hirurzi u operacionim dvoranama.

Radi se o problemu nepriznavanja diploma u administrativnoj njemačkoj “džungli” – upozoravaju eksperti.

Problem je i to što priznavanje stranih diploma za određena zanimanja nije ujednačeno.

Njemačke pokrajine najavljuju poboljšanje, npr. kada je riječ o zanimanjima u zdravstvu. Za sada na tom području vladaju velike razlike.

U pet od 16 njemačkih pokrajina niko imigrantima ne garantuje pravo na priznavanje diploma.

(aljazeera.ba)



Bosna PRESS pratite putem Facebook | Twitter | Android| iPhone

Stavovi iznešeni u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Komentari su vlastita mišljenja autora i redakcija zadržava pravo brisanja vulgarnih i uvredljivih komentara.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime