Capljina, Kakanj – U jesenjem okviru takmičenja Prve lige FBiH u sezoni 2013 / 2014, NK Jedinstvo je uspjelo ispuniti zacrtani cilj sa starta prvenstva i tako na kraju prvog dijela takmičenja zauzeti prvo mjesto na ljestvici, sa osvojenih 36 bodova, te u ukupnom bodovnom skoru pobjeći svojim protivnicima, drugoplasiranom Bratstvu četiri boda, a trećeplasiranoj Slobodi čak pet bodova, što predstavlja odlične predispozicije za nastavak proljetnog dijela prvenstva te borbu za povratak Jedinstva u najelitniji rang BiH nogometa.
Od petnaest odigranih susreta u jesenjem dijelu prvenstva, Jedinstvo je upisalo čak 11 pobjeda, 3 neriješena susreta a izgubilo je samo jednu utakmicu i to na domaćem terenu od FK Rudara minimalnim rezultatom 0:1. Jesenji prvaci iz Bihaća su uspjeli čak 22 puta zatresti protivničku mrežu a najbolji strijelac ekipe je Uroš Stojanov sa postignutih 7 golova.
Posebno zanimljiv statistički podatak je vezan za golmana Jedinstva, Mirzu Hamzabegovića koji je rekorder po broju primljenih golova koji je u svih petnaest odigranih susreta savladan samo tri puta, što ga ujedno čini i najboljim golmanom Prve lige FBiH, a uzimajući u obzir statističke podatke, svrastava ga među najbolje golmane u prva tri ranga takmičenja BiH nogometa. Rekord Prve lige FBiH bez primljenog gola je ukupno 780 minuta, kojeg i dalje čuva golman Mirza u svojoj sehari.
Također zanimljiv podatak vezan za jesenjeg prvaka je i taj da je na samom vrhu Fair play ljestvice sa 118.035 osvojenih bodova. Od svih ekipa Prve lige FBiH, Jedinstvo je ostvarilo najviše pobjeda van Bihaća i to ukupno pet.
Epitet najposjećenijih stadiona Prve lige FBiH takođe pripada Jedinstvu, kojeg je u jesenjem dijelu prvenstva pratilo čak 10. 600 gledaoca, dok je npr. HNK Čapljinu u proteklom dijelu prvenstva pratilo samo 660 gledaoca. Doista impresivne brojke posjećenosti stadiona pod Borićima na kojoj mogu pozavidjeti i mnogi premijerligaški klubovi.
Jedinstvo ima i najmlađu ekipu u Prvoj ligi FBiH pa tako prosjek nogometaša sa Une iznosi 23, 2 godine pred kojima je blistava karijera.
Zanimljiv podatak je i taj, da je Jedinstvo od sedam odigranih gostujućih utakmica, čak pet puta ostvaro pobjedu, dvije utakmice igralo neriješeno a poraz im niko nije uspio nanijeti. Vrijedno pomena je i to da je Jedinstvo u jesenjem dijelu prvenstva mjenjalo čak tri puta trenerske pozicije, pa je tako prvih pet kola na klupi odradio Mehmed Janjoš koji je u pet susreta ostvario četiri pobjede i jedan neriješen susret. U šestom kolu ekipu Jedinstva je vodio u Lukavac Ahmet Kečalović, koji je u svom jedinom susretu na klupi Jedinstva ostvario minimalnu pobjedu od 0:1 nad FK Radničkim. Potom je na užarenu klupu NK Jedinstva sjeo Ivan Katalinić, koji je u devet susreta uspio ostvariti šest pobjeda, dvije neriješene utakmice a izgubio je jedan susret na domaćem terenu i to protiv odlične ekipe FK Rudar iz Kaknja.
Svih petnaest susreta u dresu Jedinstva su odigrali : Mirza Hamzabegović sa ukupno 1350 minuta kao i Renail Hušić sa 1296 odigranih minuta.
Kapitensku traku je najviše nosio Benjamin Dizdarić čak osam puta, zatim Safet Nadarević četiri puta i Adis Džaferović tri puta.
Pored najboljeg strijelca Uroša Stojanova sa postignutih sedam golova tu su i Anes Nuspahić sa četiri, Arnes Bešić sa tri kao i Aldin Kahrimanović sa tri postignuta gola, dok je Rijad Pljevljak uspio da se upiše u listu strijelaca dva puta.U petnaest odigranih susreta jesenjeg dijela prvenstva nogometaši Jedinstva su prikupili 29. žutih i dva crvena kartona.
(bihčani.net)