Sarajevo – Gostujuću u emisiji „Nadležno ministarstvo“, predsjednik Svjetskogbošnjačkog kongresa reisu-l-ulema emeritus dr. Mustafa Cerić je na pitanje o imenovanju bosanskog jezika jezikom Bošnjaka i postojanju bošnjačke književnosti kazao da postoji bosanska i bosanskohercegovačka književnost na kojoj su pisane knjige, kao i bošnjačka književnost sa izrazima etničke pripradnosti Bošnjaka.
„U Americi se govori engleski jezik kao i u Britaniji gdje ga govore Škoti, Velšani i Englezi. To su tri etničke grupe u Britaniji, a svi su zajedno Britanci.“
O jeziku Bošnjaka ističe: „Bošnjaci govore bosanskim jezikom, ne znam šta je tu sporno. Zašto se onda ne bi kazalo da Srbi govore srbijanskim jezikom, a s druge strane srpski jezik se nekada zvao vlaški jezik, pa se onda standardizirao. Bošnjaštvo se negiralo kao etnička zajednica. Mi smo jedini narod u Evropi koji smo imali presiju bez presedana, izbor da budemo Hrvati i Srbi ili da budemo neutralni. Dakle, ne postoji narod na svijetu koji sebe može da upisuje u zvanične knjige kao neutralan. Šta to znači?!“
„Ovo je vrijeme našeg oslobađanja, našeg buđenja, našega prava i ova negacija našeg jezika, kao i rječnika i dr. samo jača ono što mi nismo mogli postići ni kod Bošnjaka u određeno vrijeme, jer kad vas neko negira vi postajete svjesni toga. Zapravo, sve nacije u Evropi su nastale ne po tome da su same sebe definirale, nego su definirane u odnosu na svoje negatore.“
Dr. Cerić ne smatra Srebrenicu okidačem osvještivanja Bošnjaka obrazlažući da genocid ne može vezati za bošnjačko osvještivanje.
„Bilo je genocida i prije Srebrenice, ali nije to bio okidač, nisu se Bošnjaci budili kako su trebali. Genocid u Srebrenici je značajan što je dobio univerzalne dimenzije i globalno značenje i što je to zapisano u Ujedinjenim nacijama, što su u vezi sa tim donesene rezolucije, prvi put u povijesti UN-a je osnovan jedan Međunarodni sud za ratne zločince u Hagu povodom genocida protiv Bošnjaka u Bosni i Hercegovini i što je Evropski parlament donio Rezoluciju o genocidu.“
(SBK)
Ha,kao sto Amerikanci govore americkim jezikom tako i Bosnjaci mogu govorit bosnjackim.Hrvati u Bosni govore hrvatskim,Srbi srpskim a Bosnjaci bosnjackim.Nitko nas ne moze prisiliti na drugo.