Sirija – Lakhdar Brahimi napušta poziciju mirovnog posrednika za Siriju, a aktivisti objavljuju snimke Assadovog bombardovanja.
Međunarodni posrednik za Siriju Lakhdar Brahimi odlazi s dužnosti 31. svibnja, potvrdio je glavni tajnik Ujedinjenih naroda Ban Ki-moon.
Ban će o tome kasnije obavijestiti Vijeće sigurnosti UN-a, prenio je Reuters.
“S velikim sam žaljenjem prihvatio zahtjev Brahimija da napusti svoj položaj 31. svibnja”, kazao je prvi čovjek UN-a na konferenciji za novinare u nazočnosti samog Lakhdara Brahimija.
Ban Ki-moon je kazao da Brahimijev nasljednik još nije izabran.
“Dajte mi vremena da pronađem osobu koja odgovara tom položaju”, rekao je glavni tajnik UN-a.
Brahimi je priznao da s “tugom napušta svoj položaj” dok je Ban ki-moon optužio obje strane u Siriji, vladu i naoružanu oporbu, za neuspjeh glede okončanja sukoba.
“Ponovo od njih tražim da razmisle o svojoj budućnosti, to je njihova zemlja”, rekao je Ban i poručio da je UN tamo da bi pomogao. Napomenuo je kako se u Siriji “nije uspjelo ostvariti napredak prema političkom rješenju” sukoba u Siriji.
Razmišljao dugo o odlasku
Agencija Reuters navodi kako već više od godinu dana, i to nije krio, Brahimi razmišlja da napusti dužnost zajedničkog specijalnog predstavnika UN-a i Arapske lige za Siriju.
Na dužnosti je proveo skoro dvije i pol godine, ali njegovi napori da ratom opustošenoj Siriji donese mir nisu uspjeli.
Reporter Al Jazeere James Bays javio je kako je šokantno to što Brahimi napušta poziciju na kojoj je prethodno bio bivši glavni tajnik UN-a Kofi Annan.
“Ako biste tražili najprominentnije diplomate svijeta, njih dvojica bili bi prvi na listi. Ipak, nisu uspjeli donijeti mir Siriji. Zašto veleposlanik Brahimi nije uspio? Protivno svim očekivanjima, uspio je dovesti obje strane u Ženevu, za pregovarački stol, i to na dvije runde razgovora.
Nije uspio postići nikakav dogovor u Ženevi, jer Vlada Sirije nije htjela prihvatiti agendu sastanka. Kako se nisu mogli složiti ni o tome, razgovori su propali. Zašto podnosi ostavku baš sada? Skoro je rekao kako ideja održavanja predsjedničkih izbora u Siriji nikako ne pomaže i mogla bi uništiti ženevski proces.
Znamo da Vlada Sirije inzistira na tim izborima i predsjednik Assad je jedan od kandidata. Zakazani su za nekoliko tjedana, 3. lipnja – samo nekoliko dana nakon što njegova ostavka stupa na snagu, a to je posljednji dan ovog mjeseca”, javio je Bays.
Neuspješna diplomatija
Brahimi je održao dva kruga mirovnih razgovora između predstavnika oporbe i dužnosnika sirijske vlasti u Ženevi, ali i ti su razgovori završeni bez dogovora.
Jedini napredak ženevskih razgovora, prije nego što su propali u veljači, bio je jednotjedni prekid vatre u Homsu kako bi bilo evakuirano nekoliko stotina civila koji su bili pod opsadom.
Sirijske režimske snage su ranije ovog tjedna preuzele punu kontrolu nad Homsom, nakon prekida vatre koji je omogućio da iz grada izađe više od 2.000 boraca oporbe.
Homs je bio nazivan “prijestolnicom sirijske pobune”, prenosi AP.
Na dan Brahimijeve ostavke, sirijski aktivisti objavili su videosnimku eksplozije bačve napunjene eksplozivom u Damasku. Navode da su je bacile Vladine snage.
Aktivisti su i ranije optuživali snage predsjednika Bashara al-Assada za slične napade, u kojima često ginu brojni civili.
(aljazera.ba)