Izrael, Palestina – Arapska liga optužila Izrael da ne odustaje od stavova i da mu je cilj da ‘dobije na vremenu’.
Šefovi diplomatija arapskih zemalja, koji su se u srijedu sastali s palestinskim liderom Mahmoudom Abbasom u Kairu, označili su Izrael “u potpunosti odgovornim za opasan zastoj” u mirovnim pregovorima, u čijoj obnovi su posredovale Sjedinjene Američke Države, s ciljem da se pregovori završe sporazumom do 29. aprila.
Državni sekretar SAD-a John Kerry rekao je u utorak da je odluka o izgradnji novih domova za Jevreje u istočnom, mahom arapskom Jerusalemu narušila mirovne pregovore s Palestincima, mada je obje strane optužio za nepopustljivost, prenio je AFP.
Sastanak Arapske lige u Kairu tražio je Abbas, nakon što je Izrael odustao od oslobađanja četvrte, finalne grupe od 26 palestinskih zatvorenika i objavio tendere za izgradnju 708 stanova u istočnom Jerusalemu.
Palestinci su odgovorili zahtjevom da potpišu 15 međunarodnih sporazuma, čime su prekršili obećanje da će se uzdržati od nastojanja da unaprijede svoj status dok pregovori traju, prenosi Tanjug.
Takvi potezi predstavljaju veliki udarac za Kerryjeve napore da se pregovori produže poslije isteka prvobitnog roka.
Pregovori zapali u krizu
“Uprkos svemu, mi smo posvećeni, kao Palestinci i Arapi, procesu pregovaranja i naporima koje je uložio Kerry u nastojanju da nađe izlaz iz krize”, rekao je šef palestinske diplomatije Riyad al-Malki.
Šef AL-a Nabil al-Arabi optužio je Izraelce da ne odustaju od stavova i u izjavi novinarima istakao da je cilj Izraela da “dobije na vremenu”.
U pregovorima, obnovljenim krajem jula, poslije tri godine zastoja, ionako nije bilo napretka i zato je SAD nastojao da dvije strane pristanu na okvir prijedloga i da se pregovori produže do kraja 2014. godine.
Izrael je istakao da je oslobađanje četvrte grupe uvjetovano pristankom Palestinaca da se pregovori nastave.
Pošto ih je odbio osloboditi, pregovori su zapali u još veću krizu i našli se na ivici propasti.
Netanyahu ograničio kontakte s Palestincima
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu je ranije u srijedu naložio prekid svih kontakata na visokom nivou s Palestincima o pitanjima koja se ne tiču sigurnosti, ali je iz te zabrane izuzet glavni izraelski mirovni pregovarač, saopćila je Vlada u Tel Avivu.
Ta zabrana je dio odgovora izraelskih vlasti na, kako je rekao jedan zvaničnik, “teško kršenje obećanja Palestinaca datih u okviru mirovnih pregovora”, prenio je Reuters.
Prema navodima te agencije, kršenje se odnosi na to što su Palestinci prošle sedmice potpisali 15 međunarodnih konvencija, dok su istovremeno mirovni pregovori u dubokoj krizi, javlja Tanjug.
Palestinski ministar rada Ahmad Majdalani kazao je kako ta odluka neće imati posebnih učinaka, ističući da se “90 posto svakodnevnih poslova odvija s izraelskom vojnom upravom”.
“U stvarnosti nema susreta organiziranih između palestinskih i izraelskih ministara, osim između ministara finansija”, kazao je Majdalani, izvijestila je Hina.
Izvor iz palestinske Vlade kazao je da bi, zapravo, moglo biti riječi o početku zamrzavanja uplata poreza za Palestinsku samoupravu, jer se glavnina susreta između ministara finansija odnosi upravo na taj porez koji služi plaćanju palestinskih zvaničnika.
‘Pokazati stratešku mudrost’
Kineski predsjednik Xi Jinping tražio je od Izraela da donese “hrabre” odluke kada je riječ o posljednjem krugu pregovora s Palestincima, nakon što su pregovarači završili bez rezultata još jedan krug, pod pokroviteljstvom SAD-a.
“U ovom trenutku izraelsko-palestinski mirovni proces ušao je u ključnu fazu. Postoje mogućnosti, ali i mnogo poteškoća”, rekao je Xi izraelskom predsjedniku Shimonu Peresu, koji se nalazi u posjeti Kini.
“Kina se nada da Izrael ima na umu širu sliku mira, da će pokazati stratešku mudrost, donijeti hrabre odluke što je prije moguće te krenuti, zajedno s međunarodnom zajednicom i Palestincima, prema značajnom napretku u mirovnim pregovorima”, dodao je Xi, prema saopćenju Ministarstva vanjskih poslova.
Kina tradicionalno ima suzdržan stav o bliskoistočnoj diplomatiji, uprkos zavisnosti od nafte, a Xi nije dao nikakav poseban prijedlog, rekavši samo da će Kina “nastaviti igrati konstruktivnu ulogu”.
(aljazeera.balkans)